(Polski)
Polskie Sieci Elektroenergetyczne na swojej stronie internetowej (pse.pl) codziennie publikują prognozowane godziny szczytu zapotrzebowania na energię elektryczną. Tym samym zachęcają nas, konsumentów do jej oszczędzania w tym newralgicznym dla systemu energetycznego czasie. Czy w miesiącach letnich, kiedy w mediach słyszymy o nadprodukcji energii z OZE ma to sens? Okazuje się, że jak najbardziej.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej, który dba obilansowanie systemu elektroenergetycznego. Oznacza to, że zadaniem PSE jest zapewnienie, aby energia elektryczna, została dostarczona odbiorcom na terenie całego kraju, bez względu na porę roku i dnia. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne zajmują się, także codziennym wskazywaniem godzin z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. Mówiąc prościej godziny szczytu to czas, w którym elektrownie konwencjonalne (takie jak np. Elektrownia Bełchatów czy Kozienice) są zmuszone pracować z największą mocą. Powoduje to konieczność uruchamiania jednostek najmniej efektywnych, przez co energia z nich wytwarzana jest najdroższa, nie pozostając też bez wpływu na środowisko. Ponadto to, właśnie w tych godzinach najczęściej system posiada najniższe poziomy rezerw mocy, które są konieczne do zbilansowania i bezpiecznej pracy całego system elektroenergetycznego. Godziny szczytu zapotrzebowania na energię elektryczną w systemie, nie są tym samym co godziny w strefie szczytowej, z którymi możemy się spotkać w taryfach energii elektrycznej.
Dlatego właśnie, tak kluczowe jest określanie godzin szczytu, aby móc podejmować odpowiednie działania zapewniające bezpieczeństwo i ciągłość dostaw energii elektrycznej. Nie bez znaczenia, pozostaje tu, też nasza rola jako odbiorców energii. Ograniczając zużycie energii elektrycznej w szczytowych godzinach zapotrzebowania bezpośrednio wpływamy na kształtowanie bezpieczeństwa energetycznego i kosztów energii.
W jakich godzinach jest największe zużycie energii elektrycznej?
Godziny, w których występuje największe zużycie prądu zmienia się codziennie, w zależności od dnia i pory roku. Latem godziny szczytu przypadają najczęściej na godziny późno popołudniowe i wieczorne (pomiędzy godziną 18 a 21). Wtedy też nie mamy już dostępu do dużej ilości energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, wytwarzanej w ciągu słonecznych letnich dni. Zimą sytuacja się zmienia i godziny szczytu przypadają na godziny popołudniowe, ale i poranne.
Na stronie głównej www.pse.pl można w łatwy sposób sprawdzić prognozowane godziny szczytu zapotrzebowania na energię elektryczną. Prezentowane są w postaci „pasków”, na których godziny szczytu oznaczono kolorem żółtym. Jeśli widzimy oznaczoną w ten sposób np. godzinę 18, oznacza to, że wskazane jest ograniczenie zużycia w godzinach od 18 do 19. PSE udostępnił także mobilną aplikację Energetyczny Kompas, dzięki której możemy sprawdzić godziny szczytu na naszych telefonach czy tabletach.
W czasie godzin szczytu warto, jeśli tylko mamy możliwość, zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń, takich jak kuchenka elektryczna (oporowa czy indukcyjna), zmywarka, pralka czy suszarka do ubrań. Zawsze warto pamiętać, a w godzinach szczytu szczególnie, aby wyłączać nieużywane urządzenia (np. komputer czy telewizor) oraz gasić zbędne oświetlenie.
Oprócz działań technicznych, kluczowa dla skutecznego oszczędzania energii elektrycznej w każdym czasie, jest zmiana naszego zachowania i nawyków, jak na przykład:
Wprowadzając te zmiany w naszym zachowaniu stajemy się świadomymi konsumentami energii którzy dokładają swoją cegiełkę do zapewnienia bezpieczeństwa całego sytemu elektroenergetycznego, oraz realnie wpływamy na zmniejszenie wydatków na energię w budżecie domowym.
Źródło: pse.pl
Wspierane przez:
We współpracy z: