(Polski)
Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii został ustanowiony w 2005 roku w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia oszczędzania energii i zapobieganiu jej marnowania. Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance jako okazję do zwrócenia uwagi na znaczenie oszczędzania energii w kontekście naszej planet, ale i naszych portfeli.
Polacy chętnie we własnym zakresie podejmują działania, które mają na celu obniżenie kosztów energii w ich gospodarstwach domowych (70%). Jednak z tej grupy, według danych GUS z 2021 roku, tylko 30% zdecydowało się na podjęcie działań takich jak przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Większość gospodarstw domowych poprzestawała na uwrażliwianiu domowników na kwestie oszczędności energii (np. wyłączanie światła czy urządzeń RTV, gdy nie są używane). W wielu gospodarstwach domowych jest też świadomość korzyści jakie przynoszą docieplenie budynku czy wymiana oświetlenia na energooszczędne. Ciągle jednak wielu domach w Polsce, w małym zakresie lub wcale nie podejmuje się działań wpływających na zmniejszenie kosztów energii.
Podejmując działania ograniczające zużycie energii możemy obniżyć koszty energii i zaoszczędzić pieniądze, a przynajmniej nie wydać ich więcej niż to konieczne. Zadbanie o poprawę efektywności energetycznej naszych domów i mieszkań oraz zmiana nawyków może pomóc radzić sobie z rosnącymi kosztami energii. Warto jednak pamiętać, że przy rosnących cenach może się okazać, że nasze rachunki za energię nie będą tak niskie jak tego byśmy tego oczekiwali. Jednak, na pewno pomoże to złagodzić odczuwanie tempa wzrostu podwyżek cen energii. Co istotne działania poprawiające efektywność energetyczną budynków i zmniejszające zużycie energii mają pozytywny wpływ na ograniczenie naszego śladu węglowego i zanieczyszczenia powietrza. Produkcja i zużycie energii najczęściej wiążą się z emisją CO2 i innych szkodliwych substancji, dlatego oszczędzając energię, bezpośrednio zmniejszamy nasz negatywny wpływ na środowisko. Warto podjąć ten wysiłek nie dlatego, że w skali globalnej zredukuje to w zauważalny sposób emisję gazów cieplarnianych i zużycie paliw kopalnych, ale dlatego, że dzięki temu wpływamy na świadomość naszego otoczenia i stymulujemy potrzebne zmiany kulturowe.
Dzień Obniżania Kosztów Energii to dobra okazja, aby przyjrzeć się swoim nawykom związanym z wykorzystaniem energii, a także stanowi technicznemu naszych miejsc zamieszkania oraz przedmiotom które się w nich znajdują. Na początek warto zadać sobie pytania dotyczące naszych zachowań wpływających na zużycie energii, jak na przykład:
Oprócz zmiany naszego zachowania w kwestii korzystania z energii elektrycznej czy cieplnej warto rozważyć także podjęcie działań inwestycyjnych, poprawiających efektywność energetyczną naszych domów i mieszkań:
Na wiele z tych inwestycji możemy pozyskać dofinansowanie np. w ramach programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd. Wcześniej jednak warto skontaktować się z doświadczonym audytorem energetycznym, który będzie w stanie ocenić stan budynku i zaproponować możliwie najlepsze rozwiązania, a także oszacować koszty i potencjalne oszczędności.
Źródło danych: GUS – Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2021 roku
Wspierane przez:
We współpracy z: