Are you renovating or modernizing your house?
Find out what you need to report and what permits are required.
Some renovations can be carried out in a house or an apartment without unnecessary formalities. Other investments will have to be notified. All works that affect the structure of the building will require a building permit. In brief:
(Polski) Budynek wolnostojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
(Polski) Formularz, który należy złożyć w starostwie (lub w urzędzie miasta na prawach powiatu), w odpowiednim wydziale architektoniczno-budowlanym. Zgłoszenia należy dokonać na 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Instytucja zgłoszenia nie przewiduje wydawania przez organ aktu administracyjnego potwierdzającego możliwość rozpoczęcia robót. Samo milczenie i brak decyzji wyrażającej sprzeciw uprawnia do podjęcia robót.
(Polski) Decyzja administracyjna wydana przez starostę zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie innych robót budowlanych (wymagających zgodnie z przepisami pozwolenia).
(Polski) Przywrócenie wartości użytkowej (funkcjonalności, sprawności techniczno-ekonomicznej) budynku lub mieszkania, remont to wykonywanie w budynku lub mieszkaniu robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego.
(Polski) Polega na unowocześnieniu, poprawieniu stanu, zmianie cech użytkowych, podniesienie standardu, funkcjonalności (np. przebudowa, rozbudowa, adaptacja).
(Polski) To teren, który po wybudowaniu domu może być narażony na pewne niedogodności, np. zwiększone zanieczyszczenie powietrza, zapachy, hałas, ograniczenie dopływu światła dziennego, a także powodować ograniczenia w sposobie użytkowania lub zagospodarowania sąsiednich działek. W przypadku domu jednorodzinnego obszar oddziaływania ogranicza się najczęściej do terenu działki, na której jest on postawiony, ale są też sytuacje, gdy budynek lub towarzyszące mu urządzenia oddziałują na sąsiednie posesje. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy dom stawiany będzie w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki.
Obszar oddziaływania wykraczający poza obszar działki może również dotyczyć lokalizacji szamba, studni, drenaż z oczyszczalni przydomowej – jeśli wielkość powierzchni działki nie pozwala na zachowanie wymaganych odległości, np. między drenażem a studnią.
(Polski) Dokument sporządzony przez uprawnioną osobę, który charakteryzuje budynek lub mieszkanie pod względem energetycznym (ogrzewanie, ciepła woda, wentylacja). Jest ważny przez 10 lat od daty wydania.
Below is the legislative procedure for the construction, renovation and modernization of buildings.
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Wymagane jest zgłoszenie wraz z projektem budowlanym w przypadku budowy wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Ważne! Budowa bez pozwolenia musi uwzględniać zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.
Zgłoszenie wymagane jest także w przypadku przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Inwestor może też wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Wymagane pozwolenie: Budowa wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych jeśli ich obszar oddziaływania wykracza poza działkę stanowiącą teren inwestycji.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Kupując dom lub mieszkanie masz prawo wymagać od sprzedawcy świadectwa charakterystyki energetycznej.
Świadectwa charakterystyki energetycznej nie potrzebujesz, jeśli budujesz dom na własny użytek.
Pamiętaj! Przed zamieszkaniem należy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy (z szeregiem dokumentów). Zawiadomienie składa się we właściwym powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego.
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Dla docieplenia budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m.
Wymagane pozwolenie: Dla docieplenia budynków powyżej 25 m.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Ocieplenie dachu w budynku wielorodzinnym wymaga zgody właścicieli obiektu lub organu nim zarządzającego. Więcej informacji technicznych znajdziesz w Poradniku Polreff.
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Niewymagane.
Wymagane pozwolenie: Niewymagane.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Wymiana okien i drzwi zewnętrznych w budynku wielorodzinnym wymaga zgody właścicieli obiektu lub organu nim zarządzającego. Więcej informacji technicznych znajdziesz w Poradniku Polreff.
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Dla docieplenia budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m.
Wymagane pozwolenie: Dla docieplenia budynków powyżej 25 m.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Ocieplenie elewacji w budynku wielorodzinnym wymaga zgody właścicieli obiektu lub organu nim zarządzającego. Więcej informacji technicznych znajdziesz w Poradniku Polreff.
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Niewymagane.
Wymagane pozwolenie: Wykonanie robót polegających na montażu urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej powyżej 50 kW. Wykonanie robót budowlanych polegających na budowie sieci elektroenergetycznych o napięciu znamionowym powyżej 1 kV. W praktyce nie dotyczy budynków jednorodzinnych.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Prace na instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym wymagają zgody właścicieli obiektu lub organu nim zarządzającego.
Instalacja elektryczna i odgromowa powinny być objęte okresową kontrolą (co najmniej raz na 5 lat) w zakresie: stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Niewymagane.
Wymagane pozwolenie: Wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę pojedynczych zbiorników na gaz płynny o pojemności powyżej 7 m3 przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Prace na instalacji gazowej w budynku wielorodzinnym wymagają zgody właścicieli obiektu lub organu nim zarządzającego.
W przypadku zgłoszenia budowy, należy dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku budowy instalacji gazowej, o której mowa powinien być uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli instalacji gazowych (raz na rok).
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Niewymagane.
Wymagane pozwolenie: Budowa zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności powyżej 10 m3. Przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności powyżej 7,50 m3 na dobę.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Pozwolenia wodnoprawnego wymaga wykonanie studni o głębokości większej niż 30 m lub gdy pobór wody przekracza 5 m3 na dobę.
Prace na instalacji wodnej i kanalizacyjnej w budynku wielorodzinnym wymagają zgody właścicieli obiektu lub organu nim zarządzającego.
Instalację podlegają okresowej kontroli (raz na 5 lat).
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Niewymagane.
Wymagane pozwolenie: Niewymagane.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Prace na instalacji grzewczej w budynku wielorodzinnym wymagają zgody właścicieli obiektu lub organu nim zarządzającego. Preferuje się stosowanie wysokosprawnych źródeł ciepła.
W zakresie kotłów na paliwo stałe rekomenduje się zastosowanie kotłów klasy 5 zgodnie z kryteriami Norma PN-EN 303–5:2012 oraz wymogami dyrektywy Ecodesign, które wejdą w życie od 2021 roku. Kotły grzewcze podlegają okresowym przeglądom:
Więcej informacji technicznych w Poradniku Polreff oraz na stronie: http://www.topten.info.pl
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Niewymagane.
Wymagane pozwolenie: Niewymagane.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Prace na instalacji c.w.u. w budynku wielorodzinnym wymagają zgody właścicieli obiektu lub organu nim zarządzającego. Preferuje się zastosowanie kolektorów słonecznych na cele przygotowania ciepłej wody użytkowej. Więcej informacji technicznych w Poradniku Polreff.
(Polski) Wymagane zgłoszenie: Niewymagane.
Wymagane pozwolenie: Niewymagane.
Dodatkowe informacje i zalecenia: Obiekty podlegają corocznej kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
(Polski) Pamiętaj, że pozwolenia na budowę wymagają zawsze:
Dla realizacji pozostałych inwestycji (nie wymienionych w wykazie powyżej) nie potrzebujesz ani zgłoszenia, ani pozwolenia. Jeśli mieszkasz w domu wielorodzinnym należącym do Twojej Wspólnoty Mieszkaniowej lub Spółdzielni Mieszkaniowej skontaktuj się z Zarządcą Nieruchomości, aby sprawdzić przepisy i wewnętrzne regulaminy dotyczące realizacji inwestycji w nieruchomości.
Ważna informacja: Materiały i urządzenia, jakie zastosujesz powinny mieć stosowne atesty i być dopuszczone do użytkowania. Ponadto część urządzeń (np. źródła światła, kotły, pompy obiegowe, klimatyzatory) korzystająca z energii podlega dodatkowo obowiązkowi etykietowania. Takie urządzenia winny mieć etykietę energetyczną określającą parametry zużycia energii.
(Polski)
Wspierane przez:
We współpracy z: