(Polski)
Od kilku lat ceny energii dynamicznie rosną, co dotkliwie odbija się na budżetach polskich gospodarstw domowych. Wprowadzane rozwiązania związane z regulacjami cen energii łagodzą odczuwane tempo podwyżek. Co warto wiedzieć w świetle obowiązujących przepisów?
Zamrożenie cen energii elektrycznej
Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że od 2019 roku, cena energii elektrycznej wzrosła o ok. 62 proc. Wpływ na tak duże podwyżki miało kilka czynników jednak najważniejszą z nich jest niestabilna sytuacja na rynkach surowców (węgla i gazu), a co za tym idzie także wzrost cen tych nośników energii.
Skłoniło to ustawodawcę do wprowadzenia rozwiązań mających uchronić konsumentów energii a przede wszystkim gospodarstwa domowe przez skutkami podwyżek. Na mocy ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, rząd zdecydował o zamrożeniu cen prądu.
Tym samym od 1 stycznia 2023 obowiązuje tzw. Tarcza Solidarnościowa.
Jak działa Tarcza Solidarnościowa?
Ustawa wprowadza limity zużycia co do których ceny będą zamrożone. Dopiero po przekroczeniu wyznaczonego limitu odbiorca będzie zobowiązany do zapłacenia pełnej stawki obowiązującej w 2023r. W obszarze sprzedaży energii obejmuje ona odbiorców w grupie taryfowej G oraz C1x (tzw. prąd budowalny), z wyjątkiem umów z gwarancją stałej ceny obejmującą 2023 rok.
Tarcza Solidarnościowa zakłada trzy limity zużycia:
Aby skorzystać z zamrożenia ceny dla limitu 2000 kWh rocznie nie trzeba niczego robić. Jest on udzielany automatycznie, z wyjątkiem odbiorców, którzy budują dom jednorodzinny na potrzeby mieszkaniowe własne lub osoby najbliższej. Wówczas muszą złożyć odpowiednie oświadczenie.
W przypadku pozostałych dwóch limitów należy pamiętać, że aby móc z nich skorzystać należy do 30 czerwca złożyć oświadczenie wraz z ewentualnymi dodatkowymi dokumentami w punkcie obsługi klienta swojego sprzedawcy prądu, listownie, elektronicznie przez ePUAP lub poprzez aplikację mObywatel.
Upust 10 proc. w 2024 roku.
Ustawodawca przewidział upust na cenę energii elektrycznej w wysokości 10 procent w 2024 roku dla tych odbiorców energii którzy od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zużyli nie więcej niż 90% energii elektrycznej w stosunku do poziomu zużycia prądu od 1 października 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku.
Warto podjąć próbę ograniczenia zużycia energii, zwłaszcza że im mniej energii jest zużywane, tym mniej surowców potrzeba do jej wytworzenia i tym niższe ceny przyjdzie za nią płacić.
Racjonalne korzystanie z energii w gospodarstwach domowych, miejscach pracy i całej gospodarce wpływa na obniżenie wysokości rachunków, a także w szerszej perspektywie – na jej ceny w kolejnych latach.
Przydatne linki:
Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej
Źródło: ure.gov.pl
Wspierane przez:
We współpracy z: